ένα προγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και τους πρόσφυγες
με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος

ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ  2015

To πρόγραμμα το 2015 με μια ματιά-παρουσίαση prezi..εδώ!

Α) ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ εκπαιδευτικών και εμψυχωτών νεανικών ομάδων-στελέχη οργανώσεων

Έγιναν 7 Σεμινάρια 18 ωρών σε 4 πόλεις , Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ρόδος
Πήραν μέρος 307 εκπαιδευτικοί, στελέχη εκπαίδευσης, στελέχη νεανικών και αλληλέγγυων οργανώσεων (έγιναν 612 αιτήσεις), 37 επιμορφωτές/εμψυχωτές, 15 εθελοντές
Επιμορφωτές, Εμψυχωτές:
Νίκος Γκόβας, Νάσια Χολέβα, Εύα Σαββοπούλου, Σοφία Κουτσού, Στέλλα Νάνου, Διονυσία Ασπρογέρακα, Τζένη Καραβίτη, Γιώργος Μπεκιάρης, Κατερίνα Σαραντίδου, Σοφία Κουτσού, Δημήτρης Αποστολόπουλος, Καλλιόπη Βούλγαρη, Έλενα Γιαννίκη, Reza Golami, Hamid Hasani, Τζωρτζίνα Κακουδάκη, Eιρήνη Καραμήτσα, Ευδοξία Κομπιάδου, Νταιάνα Κοσσενάκη, Χριστίνα Κρίθαρη, Κωνσταντίνος Κυριακού, Αννέτα Λιάπτση, Ιωάννα Μήτσικα, Σόνια Μολογούση, Ahmad Nazari, Abdul Hussain Nazari, Ιωάννα Παυλίδου, Ελευθερία Πετράκη, Μυρτώ Πίγκου-Ρεπούση, Ηρώ Ποταμούση, Rizwan Sarwar, Ελένη Σταμούλη, Μαρία Στειακάκη, Χαρά Τσουκαλά, Δέσποινα Φούντα, Αντονέλλα Χήρα, Γιώργος Χουσάκος.
Εθελοντές:
Γιώργος Διαμαντόπουλος, Φωτεινή Δημακοπούλου, Μυρτώ Γραμμενίδου, Αιμιλία Νικολάου, Θανάσης Παπαδόπουλος, Βαλσαμία Αλαγκιόζογλου, Ευαγγελία Λίτου, Εύη Κεφάλα, Ηabeb Mohammdi, Κατερίνα Στειακάκη, Ανθούλα Αηδώνη, Μυρσίνη Καρματζόγλου, Σοφία Σαράφη, Αγγελίνα Τερσενίδου, Λίνα Χαλκιοπούλου
Συνεργαζόμενοι φορείς: Α' Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας-Πολιτιστικά Θέματα,  Α' Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, Γ' Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας-Πολιτιστικά Θέματα, Γ' Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, Γ' Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας Αγωγή Υγείας, Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας-Περιβαλλοντική Εκπαίδευση,  Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας -Αγωγή Υγεία,  Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής-Πολιτιστικά Θέματα, Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας-Αγωγή Υγείας,  Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας-Περιβαλλοντική Εκπαίδευση,  Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ’ Αθήνας-Πολιτιστικά Θέματα, Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά-Πολιτιστικά Θέματα , Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας-Πολιτιστικά Θέματα, Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας-Αγωγή Υγεία, Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας-Αγωγή Υγεία, Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου- Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων,  Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου- Τμήμα Σχολικών Δραστηριοτήτων,  PRAXIS Πάτρας,  Θεατροπαιδαγωγική Ομάδα ΠΑιΘέA, ΔΗΠΕΘΕ Πάτρα,  Κίνηση Υπεράσπισης των δικαιωμάτων προσφύγων – μεταναστών Πάτρας,  "ΚΥΚΛΗΣΙΣ» -«ΠΡΑΤΤΩ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ" Πάτρας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης -Παιδαγωγική Σχολή,  «Πολύδρομο»-ομάδα για τη διγλωσσία και τον πολυπολιτισμό στην εκπαίδευση και την κοινωνία, Θεσ/νικη,  Κέντρο Πρόληψης "Δίοδος" Ρόδου, Επιτροπή Ανθρωπίνων δικαιωμάτων Δικηγορικού Συλλόγου Ρόδου, Δίκτυο Αλληλεγγύης Λέρου

 Β) ΗΜΕΡΙΔΕΣ/ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΙΑΧΥΣΗΣ
Έγιναν 4 σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Τρίκαλα 
Πήραν μέρος 283 εκπαιδευτικοί 
Αθηνα:
πήραν μέρος 120 εκπαιδευτικοί, 20 επιμορφωτές/εμψυχωτές, συνεργάστηκαν 6 φορείς. 
Συνεργαζόμενοι φορείς: Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες, 72ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, ΑΡΣΙΣ- Κοινωνική Οργάνωση Υποστήριξης Νέων, Διεθνής Αμνηστία, Κουκλοθέατρο AYUSAYA, Σχολείο Παιχνιδιού. Πήραν μέρος 20 Εμψυχωτές Εργαστηρίων & Εισηγητές: Στέλιος Βγαγκές, Νίκος Γκόβας, Χριστίνα Ζώνιου, Τζωρτζίνα Κακουδάκη, Κατερίνα Μ. Καλογερά, Ανθή Καραγγελή, Ελιόνα Κούκιο, Βέρα Λάρδη, Κωνσταντίνος Μαρκίδης, Στάθης Μαρκόπουλος, Γιολάντα Μαρκοπούλου, Σόνια Μολογούση, Αναστασία Μπουρδάρα, Κατερίνα Πούτου, Εύα Σαββοπούλου, Αλεξία Τσούνη, Χριστίνα Φραγκιαδάκη, Νάσια Χολέβα, Βασίλης Ψυλλάς, Reza Golami. 
Θεσσαλονίκη: Πήραν μέρος 120 εκπαιδευτικοί, 20 εισηγητές/εμψυχωτες, συνεργάστηκαν 6 φορείς. 
Πήραν μέρος 20 Εμψυχωτές Εργαστηρίων & Εισηγητές: Άβρα Αυδή, Τζένη Καραβίτη, Γιάννη Μέμα, Αφροδίτη Ρίζου, Δέσποινα Σουβατζή, Μαρία Τσιμά, Koldobika G. Vio, Κατερίνα Βαλάνη, Τριανταφυλλιά Δημοπούλου, Αθηνά Δράγκου, Μάρθα Κατσαρίδου, Ελένη Μοβσεσιάν, Δημήτρης Παπαδόπουλος, Γιάννης Πουταχίδης, Ρίτα Πουταχίδου, Βαγγελιώ Σταμάτη, Αλίκη Συμεωνάκη, Τουρτόγλου Θεοδοσία, Αντιγόνη Τσαμπροπούλου, Μαρία Χατζηπέτρου-Ρόζου.  6 Συνεργαζόμενοι φορείς: Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες, Τμήμα Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών Α.Π.Θ., Σύλλογος Αποφοίτων του Τμήματος Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών Α.Π.Θ., Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, Σχολείο Αλληλεγγύης – Οδυσσέας, 1ο Λύκειο Συκεών.  Πάτρα: Πήραν μέρος 43 εκπαιδευτικοί, 4 εισηγητές/εμψυχωτες, συνεργάστηκαν 8 φορείς  Εμψυχωτές Εργαστηρίων & Εισηγητές: Γιώργος Μπεκιάρης Γεωργία Τζανάκου, Γιούλη Δούβου, Διονυσία Ασπρογέρακα.  Συνεργαζόμενοι φορείς Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες, Τμήμα Αγωγής Υγείας Α/βάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, Τμήμα Πολιτιστικών Β/βάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας, ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Πάτρας, Θεατροπαιδαγωγική Ομάδα ΠΑιΘέΑ, PRAKSIS - Κέντρου Φιλοξενίας Στέγη Plus (+), Πειραματικό Γενικό Λύκειο (Λάγγουρα) Πατρών, Σύλλογος Αποφοίτων Θεατρολόγων Πάτρας.  

Γ) ΔΙΚΤΥΑ & ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΘΕΑΤΡΟΠΑΙΔΑΓΩΓΩΝ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ 
Έγιναν 104 δίωρες παρεμβάσεις σε 26 σχολεία (12 Δημοτικά, 14 Γυμνάσια-Λύκεια) σε Αττική (20, Θεσ/νικη 3, Πάτρα 3).
Πήραν μέρος: 552 μαθητές/μαθήτριες
Πήραν μέρος 11 θεατροπαιδαγωγοί:  Εύα Σαββοπούλου, Διονυσία Ασπρογέρακα, Τζένη Καραβίτη, Γιώργος Μπεκιάρης, Τζωρτζίνα Κακουδάκη, Σόνια Μολογούση, Μυρτώ Πίγκου-Ρεπούση, Ηρώ Ποταμούση, Χαρά Τσουκαλά Νίκος Γκόβας, Νάσια Χολέβα.
Πήραν μέρος 9 στελέχη εκπαίδευσης από 6 Δ/νσεις Εκπαίδευσης: Κατερίνα Αλεξιάδη-Υπ. Πολιτιστικών Θεμάτων Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατ. Αττικής, Βαρβάρα Πετρίδου-Υπ. Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Β' Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας, Μάρα Δρακοπούλου-Υπ Αγωγής Υγείας Δ' Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας, Ανθή Γουρουντή-Υπ Πολιτιστικών Θεμάτων Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά, Ελένη Νιάρχου Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΠΕ Γ΄Αθήνας, Μαρία Μαγαλιού Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων ΠΕ Γ΄Αθήνας, Βασιλική Λελεντζή Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας ΠΕ Γ΄Αθήνας, Πόπη Κύρδη-Υπεύθυνη Πολιτιστικών Θεμάτων ΠΕ Α΄Αθήνας, Μαρία Δημοπούλου-Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ΠΕ Α΄Αθήνας
Πήραν μέρος 34 εκπαιδευτικοί από 26 σχολεία
21ο Δημοτικό Σχολείο Ιλίου (Νεστόρειο) Αττικής: Βασιλική Ντάρδα
11ο Δημοτικό Σχολείο Χαϊδαρίου Αττικής: Ξένια Τσιαμή
4ο Δημοτικό Σχολείο Καματερού Αττικής: Κική Λιανού
6o Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης Αττικής: Ελένη Γούλα
8o Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης Αττικής: Νατάσσα Τόμπρου
25ο ΔΣ Αθήνας: Δήμητρα Πανταζού, Ηλίας Μαρκόπουλος
28 ΔΣ Αθήνας: Σοφία Καραγιάννη
93ο ΔΣ Αθήνας: Ιωάννα Φώκου, Άννα Λιόντου
165ο ΔΣ Αθήνας: Χλόη Λάππα
1ο ΔΣ Δάφνης: Βάσω Πασχαλιώρη, Ανθή Γρίβα
1ο Γυμνάσιο Χολαργού Αττικής: Δέσποινα Μακρυδημήτρη.
1ο Γυμνάσιο Νέου Ψυχικού Αττικής : Βασιλική Απέργη, Ελένη Καμπαράκη, Ουρανία Λάζαρη.
5ο Γυμνάσιο Αγ. Παρασκευής Αττικής: Σεβαστή Λαμπροπούλου, Ευσταθία Οικονόμου
Λύκειο Βουλιαγμένης Αττικής : Νίκη Μανώλη, Μαίρη Δουμένη.
Λύκειο Βάρης Αττικής: Ευαγγελία Κονδάκη
1o Γυμνάσιο Πειραιά Αττικής: Μαρία-Μαργαρίτα Θυμαρά, Γεωργία Σκοτιδάκη
1o Λύκειο Κορυδαλλού Αττικής : Μαρία Μπαρέλλου, Δέσποινα Γλύκα.
2ο Γυμνάσιο Ελληνικού Αττικής : Ευσταθία Αναγνωστάκη
2ο Γυμνάσιο Αλίμου Αττικής: Αγγελική Μητσάκη
2ο Λύκειο Μοσχάτου Αττικής: Μοσχούλα - Καλλιρόη Δουρή
3ο Δημοτικό Σχολείο Τριανδρίας: Θεσσαλονίκης: Λεία Καραμανλή
28ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης: Θεοδώρα Γλαράκη
4ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης: Πασχαλιά Μιχαλοπούλου
1ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας: Καλλιόπη Βούλγαρη
6ο Γυμνάσιο Πάτρας: Αικατερίνη Δωρή
Λύκειο Δεμένικων Πάτρας: Φωτεινή Δημακοπούλου

Δ) ΗΜΕΡΕΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ & ΔΙΑΧΥΣΗΣ
Έγιναν 22 Ημέρες Σχολικής Δράσης & Διάχυσης.
Πήραν μέρος 1235 μαθητές και 55 εκπαιδευτικοί