"Κι αν ήσουν εσύ;"
Ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων
με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος

ΔΙΚΤΥΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ "κι αν ήσουν εσύ;"

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ-ΜΑΘΗΤΙΚΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ-ΗΜΕΡΕΣ ΔΙΑΧΥΣΗΣ (2017)

Συνεργασία εκπαιδευτικών και θεατροπαιδαγωγών
Edit Page

Στο πλαίσο του προγράμματος "κι αν ήσουν εσύ; 2017" το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες διοργανώνουν σε διάφορες πόλεις "δικτυα σχολείων κι αν ήσουν εσύ" για τη στήριξη εκπαιδευτικών που επιμορφώθηκαν είτε με μια σειρά επισκέψεων θεατροπαιδαγωγών στις ομάδες τους και εργαστήρια με τους μαθητές τους στο σχολείο είτε μέσω συναντήσεων παιδαγωγικών ομάδων.
Στο τέλος της χρονιάς το πρόγραμμα στηρίζει τα σχολεία των παραπάνω δικτύων ώστε να παρουσιάσουν τη δουλειά τους με τη διοργάνωση Φεστιβάλ ή/και να εμπλέξουν ολόκληρες σχολικές κοινότητες με τη διοργάνωση Ημέρας Διάχυσης.

ΣΧΟΛΕΙΑ στο δίκτυο "κι αν ήσουν εσύ;"

ΑΤΤΙΚΗ
1ο Λύκειο Κορυδαλλού
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Δέσποινα Γλύκα σε συνεργασία με την Μαρία Μπαρέλλου
Θεατροπαιδαγωγός: Ηρώ Ποταμούση
Παίρνουν μέρος 15 μαθητές
Εργαστήρια: 12/1/2017, 17/1/2017, 24/1/2017, 31/1/2017, 7/2/2017, 14/2/2017, 21/2/2017, 5/3/2017, 8/3/2017, 9/3/2017, 12/3/2017, 18/3/2017, 19/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

Λύκειο Βάρης
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μπεττυ Γιαννουλη, Αστερω Γδοντελη, Ευαγγελια Κονδακη,
Μαθητές: 15
Θεατροπαιδαγωγος: Ηρω Ποταμουση
Εργαστήρια: 5/2/2017, 11/2/2017, 19/2/2017, 28/2/2017, 5/3/2017, 7/3/2017, 12/3/2017, 14/3/2017, 19/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

2ο Γυμνάσιο Αλίμου
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αγγελική Μητσάκη
Θεατροπαιδαγωγός: Σόνια Μολογούση
Παίρνουν μέρος: 25 μαθητές
Εργαστήρια: 7/1/2017, 12/1/2017, 19/1/2017, 26/1/2017, 2/2/2017, 11/2/2017, 16/2/2017, 25/2/2017, 2/3/2017, 9/3/2017, 14/3/2017, 16/3/2017, 17/3/2017, 18/3/2017, 19/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αριστέα Μπουλουξή
Μαθητές: 27 (Α' και Β' Γυμνασίου)
Θεατροπαιδαγωγος: Ηρω Ποταμουση
Εργαστήρια: 25/4/2017, 27/4/2017

1ο Γυμνάσιο Μαρκόπουλου
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Στέλλα Δέδε
Θεατροπαιδαγωγός: Νικολέττα Δημοπούλου
Παίρνουν μέρος: 20 μαθητές (Γ' Γυμνασίου)
Εργαστήρια: 15/3/2017, 22/3/2017

1ο Γυμνάσιο Πειραιά

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Γεωργία Σκοντιδάκη
Θεατροπαιδαγωγός: Χαρά Τσουκαλά
Παίρνουν μέρος: 12 μαθήτριες (Γ' Γυμνασίου)
Εργαστήρια: 15/2/2017, 20/2/2017, 26/2/2017, 3/3/2017, 5/3/2017, 6/3/2017, 8/3/2017, 9/3/2017, 12/3/2017, 17/3/2017, 19/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο- Λύκειο Παλλήνης
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Καίτη Μάρακα
Θεατροπαιδαγωγός: Κατερίνα Αλεξιάδη
Παίρνουν μέρος: 8 μαθητές
Εργαστήρια: 7/3/2017, 10/3/2017, 14/3/2017, 16/3/2017, 17/3/2017, 19/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

3ο Γενικό Λύκειο Αχαρνών
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ειρήνη Τσουκαλά
Θεατροπαιδαγωγός: Σόνια Μολογούση
Παίρνουν μέρος: 25 μαθητές (Α' Λυκείου)
Εργαστήρια: 10/3/2017, 17/3/2017, 24/3/2017, 31/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

106o Δημοτικό Σχολείο Αθηνών
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Νατάσα Ξυνογαλά
Μαθητές: 14 (Ε' τάξη)
Θεατροπαιδαγωγος: Τζωρτζίνα Κακουδάκη
Εργαστήρια: 27/04/2017

Διαπολιτισμικό Δημοτικό Σχολείο Παλαιού Φαλήρου
Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός: Μαρία Πολυζοπούλου
Θεατροπαιδαγωγός: Τζωρτζίνα Κακουδάκη
Παίρνουν μέρος: 22 μαθητές (Ε' και Στ' τάξη)
Εργαστήρια: 15/2/2017, 13/3/2017, 6/4/2017, 8/5/2017

3ο Δημοτικό Σχολείο Παλαιού Φαλήρου

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ζωή Σαλούρου
Θεατροπαιδαγωγός: Σόνια Μολογούση
Παίρνουν μέρος: 22 μαθητές (Γ' Δημοτικού)
Εργαστήρια: 10/2/2017, 3/3/2017, 10/3/2017, 31/3/2017 (Ημέρα Διάχυσης)


AXAIA
5ο Γενικό Λύκειο Πάτρας

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Σοφία Σιδέρη
Θεατροπαιδαγωγός: Γιώργος Μπεκιάρης σε συνεργασία με τη Συγκλητική Βλαχάκη
Παίρνουν μέρος 20 μαθητές
Εργαστήρια: 17/2/2017, 19/2/2017, 6/3/2017 12/3/2017, 16/3/2017, 18/3/2017 (Ημέρα Δράσης), 21/3/2017 (Ημέρα Δράσης)


Γενικό Λύκειο Δεμενίκων
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Φωτεινή Δημακοπούλου σε συνεργασία με τη Συγκλητική Βλαχάκη
Παίρνουν μέρος 28 μαθητές
Εργαστήρια: 5/3/2017, 15/3/2017, 16/3/2017, 18/3/2017 (Ημέρα Δράσης), 21/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

6ο Γυμνάσιο Πάτρας

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κατερίνα Δωρή
Θεατροπαιδαγωγός: Γιώργος Μπεκιάρης σε συνεργασία με τη Συγκλητική Βλαχάκη
Παίρνουν μέρος 16 μαθητές
Εργαστήριο: 19/2/2017, 23/2/2017, 2/3/2017, 9/3/2017, 12/3/2017, 14/3/2017, 16/3/2017, 18/3/2017 (Ημέρα Δράσης), 21/3/2017 (Ημέρα Δράσης)


20ο Γυμνάσιο Πάτρας

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Μανωλοπούλου
Θεατροπαιδαγωγός: Διονυσία Ασπρογέρακα σε συνεργασία με τη Συγκλητική Βλαχάκη
Παίρνουν μέρος 25 μαθητές
Εργαστήριο: 14/2/2017, 21/2/2017, 28/2/2017, 7/3/2017, 16/3/2017, 18/3/2017 (Ημέρα Δράσης), 21/3/2017 (Ημέρα Δράσης)


8ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός-θεατροπαιδαγωγός: Γιώργος Μπεκιάρης
Παίρνουν μέρος 14 μαθητές
Εργαστήρια: 13/2/2017, 20/2/2017, 24/2/2017, 2/3/2017, 10/3/2017, 16/3/2017, 18/3/2017 (Ημέρα Δράσης), 21/3/2017 (Ημέρα Δράσης)


25ο Δημοτικό Σχολείο Πάτρας
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Άρτεμις Θεοτόκη.
Θεατροπαιδαγωγός: Καλλιόπη Βούλγαρη.
Παίρνουν μέρος 17 μαθητές
Εργαστήριο: 24/2/2017, 28/2/2017



ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

2ο ΓΕΛ Ελευθερίου Κορδελιού
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αλίκη Πεντεδέκα
Θεατροπαιδαγωγός: Ιωάννα Μήτσικα, Έλενα Βισέρη, Έλσα Καρακασίδου
Παίρνουν μέρος: 15 μαθητές Α' και Β' τάξεων
Εργαστήρια: 27/1/2017, 10/2/2017, 28/2/2017, 3/3/2017, 8/3/2017, 10/3/2017, 17/3/2017, 19/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

Διαπολιτισμικό Γυμνάσιο Ευόσμου
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Σοφία Αναστασιάδου και Βερονίκη Τσουγκράνη.
Θεατροπαιδαγωγοί: Έλενα Βισέρη, Έλσα Καρακασίδου
Παίρνουν μέρος: 12 μαθητές Γ' τάξης
Εργαστήρια: 23/2/2017, 15/3/2017, 19/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο - Λυκειακές Τάξεις Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Τριανταφυλλιά Δημοπούλου, Ολυμπία Χαραλαμπίδου
Θεατροπαιδαγωγοί: Ιωάννα Μήτσικα, Έλενα Βισέρη, Έλσα Καρακασίδου:
Παίρνουν μέρος: 50 μαθητές
Εργαστήρια: 1/3/2017, 15/3/2017, 23/3/2017, 19/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μαρία Μπατσίλα, Γεωργία Τέντα
Θεατροπαιδαγωγοί: Έλενα Βισέρη, Έλσα Καρακασίδου
Πήραν μέρος: 25 μαθητές Α', Β', Γ τάξεων
Εργαστήρια: 05/2/2017, 8/3/2017, 17/3/2017, 19/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

ΚΑΡΔΙΤΣΑ
Μουσικό Λύκειο Καρδίτσας
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Γεωργία Καραγιάννη
Θεατροπαιδαγωγός: Αντονελλά Χήρα
Παίρνουν μέρος 19 μαθητές (Β' Λυκείου)
Εργαστήρια: 01/02/2017, 3/3/2017, 9/3/2017, 13/3/2017, 15/3/2017, 18/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

ΛΑΡΙΣΑ
4ο Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Θεοδώρα Μπλάκου, Παρασκευή Γώγου
Θεατροπαιδαγωγός: Χριστίνα Κρίθαρη
Παίρνουν μέρος 22 μαθητές (Στ' Δημοτικού)
Εργαστήρια: 24/01/2017, 07/02/2017, 07/03/2017, 13/03/2017, 27/03/2017


5ο Γυμνάσιο Λάρισας
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:Κωνσταντίνα Παπαδοπούλου, Γιάννης Κατσαβός, Ζωή Δεληζώνη, Μαρία Μαλέτσικα, Βικτωρία Κανάκη
Θεατροπαιδαγωγός: Αγλαία Νάκα
Παίρνουν μέρος 66 μαθητές (Γ')
Εργαστήρια: 16/02/2017 (2 εργαστήρια), 20/2/2017, 28/2/2017 (2 εργαστήρια), 2/3/2017, 6/3/2017, 8/3/2017 (2 εργαστήρια) 9/3/2017, 14/03/2017, 16/03/2017, 18/03/2017 (Ημέρα Δράσης)


Γυμνάσιο Νίκαιας Λάρισας
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:Ευδοκία Μπουμπουγιατζή
Θεατροπαιδαγωγός: Αγλαία Νάκα
Παίρνουν μέρος 24 μαθητές (Β' Γ')
Εργαστήρια: 14/02/2017, 22/2/2017, 24/02/2017, 8/03/2017, 08/03/2017, 18/03/2017 (Ημερα Δράσης)


3ο Γενικό Λύκειο Λάρισας
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αγγελική Βόγια
Θεατροπαιδαγωγός:Αγγελική Βόγια
Παίρνουν μέρος 17 μαθητές
Εργαστήρια: 25/2/2017, 1/3/2017, 4/3/2017, 11/3/2017, 16/3/2017, 18/03/2017 (Ημέρα δράσης)

14ο Γενικό Λύκειο Λάρισας
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αγγελική Βόγια
Θεατροπαιδαγωγός:Αγγελική Βόγια
Παίρνουν μέρος 20 μαθητές
Εργαστήρια: 24/2/2017, 1/3/2017,  3/3/2017, 10/3/2017, 17/3/2017, 18/03/2017 (Ημέρα δράσης)




ΜΑΓΝΗΣΙΑ - Βόλος
30ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου
Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Πασχάλης Δήμου
Θεατροπαιδαγωγός: Μάγδα Βίτσου
Παίρνουν μέρος: 22 μαθητές (Ε', ΣΤ')
Εργαστήρια: 23/2/2017


ΞΑΝΘΗ
8ο Γυμνάσιο Ξάνθης
Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Δαμιανάκη Λία, Ηλιάδου Ελεονώρα
Θεατροπαιδαγωγοί: Έλενα Βισέρη, Ιωάννα Μήτσικα
Παίρνουν μέρος: 10 μαθητές (Γ' τάξη)
Εργαστήρια: 3/3/2017, 19/3/2017 (Ημέρα Δράσης)



ΣΕΡΡΕΣ

Μουσικό Σχολείο Σερρών (Γυμνάσιο-Λυκειακές Τάξεις)
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Μαρία Μεντίζη
Θεατροπαιδαγωγοί:Έλενα Βισέρη, Έλσα Καρακασίδου
Παίρνουν μέρος: 23 μαθητές (Γ' τάξη)
Εργαστήρια: 18/2/2017, 19/3/2017 (Ημέρα Δράσης)



ΤΡΙΚΑΛΑ

4ο Δημοτικό ΣχολείοΤρικάλων
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Ελευθερία Τσιάτσιου
Θεατροπαιδαγωγός: Ελένη Ποζιού
Παίρνουν μέρος: 17 μαθητές (Στ' Δημοτικού)
Εργαστήρια: 29/03/2017


22ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων
Υπεύθυνος εκπαιδευτικος: Μαρία Χήρα
Θεατροπαιδαγωγός: Αντονέλλα Χήρα
Παίρνουν μέρος 13 μαθητές (Γ΄ Δημοτικού)
Εργαστήρια 27/1/2017

28ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Γρηγόρης Κουκούσης, Νικόλαος Κουτσίμπελας, Ελένη Ζαλάβρα
Θεατροπαιδαγωγός: Αντονέλλα Χήρα
Παίρνουν μέρος 49 μαθητές (Δ, Ε', ΣΤ')
Εργαστήρια 16/2/2017 (2 εργαστήρια), 17/2/2017, 6/3/2017, 16/3/2017, 18/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

30ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων
Υπεύθυνη εκπαιδευτικόος: Ευαγγελιά Μπαταπολή
Θεατροπαιδαγωγός: Ελένη Ποζιού
Παίρνουν μέρος: 20 μαθητές (Στ' Δημοτικού)
Εργαστήρια: 09/03/2017

1ο Γυμνάσιο Τρικάλων
Υπεύθυνος εκπαιδευτικος: Στέλλα Σιώμου
Θεατροπαιδαγωγός: Αντονέλλα Χήρα
Παίρνουν μέρος 17 μαθητές (Γ)
Εργαστήρια 13/2/2017, 14/2/2017, 23/2/2017, 07/03/2017, 14/03/2017, 16/03/2017, 18/03/2017 (Ημέρα Δράσης)


Γυμνάσιο Πύλης Τρικάλων

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Μελανία Παναγιωτίδου
Θεατροπαιδαγωγός: Αντονελλά Χήρα
Παίρνουν μέρος 20 μαθητές (Β' Γυμνασίου)
Εργαστήρια: 03/02/2017, 10/2/2017, 22/2/2017, 9/3/2017, 17/3/2017, 18/03/2017 (Ημέρα Δράσης)


Γυμνάσιο Μεγαλοχωρίου Τρικάλων
Υπεύθυνος εκπαιδευτικος: Μαρία Φωτιάδου
Θεατροπαιδαγωγός: Αντονελλά Χήρα
Παίρνουν μέρος 37 μαθητές (Β' Γύμνασίου)
Εργαστήρια: 03/02/2017, 2/3/2017, 7/3/2017, 15/3/2017, 17/3/2017, 18/3/2017 (Ημέρα Δράσης)

Εκπαιδευτήρια ΑΘΗΝΑ Τρικάλων
Υπεύθυνος εκπαιδευτικος: Βίκυ Ιακωβάκη
Θεατροπαιδαγωγός: Αντονελλά Χήρα
Παίρνουν μέρος 10 μαθητές (Α', Β', Γ' Γύμνασίου)
Εργαστήρια: 5/3/2017, 9/3/2017, 12/3/2017, 16/3/2017, 18/3/017 (Ημέρα Δράσης)

Λύκειο Βαλτινού Τρικάλων
Υπεύθυνος εκπαιδευτικος: Ελένη Τσώλη, Δήμητρα Αγγέλου
Θεατροπαιδαγωγός: Αντονελλά Χήρα
Παίρνουν μέρος 20 μαθητές (Α' Λυκείου)
Εργαστήρια: 8/2/2017, 13/2/2017, 20/2/2017, 6/3/2017, 13/3/2017, 18/3/2017 (Ημέρα Δράσης)