"Κι αν ήσουν εσύ;"
Ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων
με βιωματικές δραστηριότητες, τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΜΨΥΧΩΤΩΝ-ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΩΝ
ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΠΙΚΩΝ ΣΥΝΕΡΓΑΤΩΝ- 2017
(Δράση 3)


ΙΟΥΝΙΟΣ 2017

2017_06_16 Θεσσαλονίκη (3α)
Διάρκεια: 6 ώρες
Θεματική: Αξιοποίηση υλικού "Εγώ-Εσύ-Εμείς-Μαζί"
Επιμορφωτές: Μαντώ Κουρετζή, Στέλιος Βγαγκές
Παίρνουν μέρος: Αμανατιάδου Χριστίνα-Μαρία, Βισέρη Έλενα, Ζώη Ειρήνη, Καραβίτη Τζένη, Μαρνά Ειρήνη, Ρίζου Αφροδίτη, Τσαρμποπούλου Αντιγόνη, Χατζή Άννα-Μαρία, Χριστίνα Κρίθαρη,Αντονέλλα Χήρα, Ελένη Ποζιού, Αγλαία Νάκα



-----------------------------------------------------------------

MAIOΣ 2017

2017_5_14 Ξάνθη (3α)
Διάρκεια: 2ώρες
Θεματική: Οργανωτική και Συντονιστική συνάντηση τοπικών συνεργατών
Παίρνουν μέρος: Ιωάννα Μήτσικα, Αφροδίτη Ρίζου. Παίρνουν μέρος: Αγγελίνα Τερσενίδου, Στέλλα Τοφέα, Maria Silva Paraguaya Cubas Manfredini, Φοίβος Ευάγγελος Σωτηριάδης -Τσελεκτσίδης, Γιώργος Καλμιντζής, Σάββας Τσιλιμαντός, Ερβίς Τορομάνι

2017_5_12 Αθήνα. (3α)
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Εγώ-Εσύ-Εμείς-Μαζί"
Εισηγητες: Μαριλένα Μπεκρή, Χριστίνα Στουραΐτη
Παίρνουν μέρος: Ντέμη Τρουφάκου-Δέσποινα Μαρία Μουσίτσα-Βίκυ Πεντεδέκα

2017_5_12 Αθήνα. (3α)
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Εγώ-Εσύ-Εμείς-Μαζί"
Εισηγητες: Λαμπρινή Αρβανιτίδου, Παναγιώτα Τριανταφύλλου
Παίρνουν μέρος: Ντέμη Τρουφάκου-Δέσποινα Μαρία Μουσίτσα-Βίκυ Πεντεδέκα

2017_5_12 Θεσσαλονίκη, Ελευθέριο-Κορδελιό (3α)
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: Αξιοποίηση υλικού "Σκληρό καρύδι"
Επιμορφώτριες: Αντιγόνη Τσαρμποπούλου, Αφροδίτη Ρίζου
Παίρνουν μέρος: Άννα Μαρία Χατζή

2017_5_10 Θεσσαλονίκη, Ελευθέριο-Κορδελιό (3α)
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: Αξιοποίηση υλικού "Κι αν ήσουν εσύ;"
Επιμορφώτρια: Ιωάννα Μήτσικα
Παίρνουν μέρος: Έλενα Βισέρη, Αφροδίτη Ρίζου, Άννα- Μαρία Χατζή

2017_5_9 Αίγιο (3α)
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: Συνάντηση τοπικών συνεργατών - Προετοιμασία τοπικού φεστιβάλ σχολείων
Εισηγητές: Πάνος Βασιλόπουλος, Άρτεμις Παπακωνσταντινοπούλου
Παίρνουν μέρος: Χουλιαροπούλου Αριάδνη, Μαμωνά Χαρίκλεια, Γκολόης Αντώνης, Πλατάνου Βασιλική, Θεοδωρακοπούλου Παρασκευή, Μανώλη Μάρθα, Μπραουδάκη Ζαμπία

2017_5_8 Αθήνα (3α)
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: θέατρο φόρουμ
Επιμορφωτής: Νίκος Γκόβας
Πάιρνουν μέρος: Γιώλικα Πουλοπούλου, Νικολέττα Δημοπούλου, Κωνσταντίνος Κυριακού

2017_5_7 Αθήνα (3α)
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: Οργανωτική συντονιστική συνάντηση τοπικών στελεχών
Παίρνουν μέρος: Σόνια Μολογούση, Γιώλικα Πουλοπούλου, Μαρία Δούνη, Μαριλία Μερσινιάδη, Γιάννα Παπαδοπούλου, Μαρτίνα Γκόμεζ

2017_5_4 Σταυρούπολη Θεσσαλονίκη. (3α)
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Ειρήνη"
Επιμορφωτές:Αντιγόνη Τσαρμποπούλου, Αφροδίτη Ρίζου
Παίρνουν μέρος: Άννα-Μαρία Χατζή

2017_5_3 Σταυρούπολη Θεσσαλονίκη (3α)
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Το σκληρό καρύδι"
Επιμορφώτρια: Αντιγόνη Τσαρμποπούλου
Παίρνουν μέρος: Έλενα Βισέρη, Άννα-Μαρία Χατζή

---------------------------------------------------------------------
ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2017

2017_4_30 Θεσσαλονίκη (3α)
Διάρκεια: 2ώρες
Θεματική: τοπική οργανωτική συνάντηση
Πάιρνουν μέρος: Καραβίτη Τζένη, Παπαδοπούλου Γιάννα, Τσαρμποπούλου Αντιγόνη, Ρίζου Αφροδίτη

2017_4_28 Γέφυρα Θεσσαλονίκη, (3α)
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Ειρήνη"
Επιμορφώτριες:Αφροδίτη Ρίζου, Αντιγόνη Τσαρμποπούλου
Παίρνουν μέρος: Άννα-Μαρία Χατζή, Χριστίνα- Μαρία Αμανατιάδου

2017_4_27 Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκη, (3α)
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Ειρήνη"
Επιμορφωτές: Αφροδίτη Ρίζου
Παίρνουν μέρος: Χριστίνα- Μαρία Αμανατιάδου

2017_4_27 Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκη, (3α)
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Ειρήνη"
Επιμορφωτές: Αντιγόνη Τσαρμποπούλου
Παίρνουν μέρος: Άννα - Μαρία Χατζή

2017_4_25 Αθήνα (3α)
Διάρκεια: 2 ώρες
Οργανωτική-Συντονιστική συνάντηση: "Εγώ-Εσύ-Εμείς-Μαζί"
Παίρνουν μέρος: Νίκος Γκόβας, Νάσια Χολέβα, Στέλιος Βγαγκές, Γιάννα Παπαδοπούλου

2017_4_18 Αίγιο (3α)
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: Συνάντηση τοπικών συνεργατών - Προετοιμασία τοπικού φεστιβάλ σχολείων
Εισηγητές: Γιώργος Μπεκιάρης, Πάνος Βασιλόπουλος, Άρτεμις Παπακωνσταντινοπούλου
Παίρνουν μέρος: Χουλιαροπούλου Αριάδνη. Καραγγελή Δήμητρα – Λαμπρινή, Προκοπίου Φρόσω, Κουβέλη Αικατερίνη, Μαμωνά Χαρίκλεια

2017_4_8 Πάτρα (3α)
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: εκπαίδευση σε τεχνικές Φόρουμ
Εισηγητές: Γιώργος Μπεκιάρης, Κατερίνα Στεφάνου
Παίρνουν μέρος: Ελένη Κίτσου, Νίκη Φραγκέλλη, Γιάννης Κουτρουμάνης, Χρήστος Μπουρνάκας


2017_4_7 Σέρρες (3α)
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: Αξιοποίηση υλικού "Μονόλογοι από το Αιγαίο"
Επιμορφώτριες: Τζένη Καραβίτη, Ιωάννα Μήτσικα
Παίρνουν μέρος: Έλενα Βισέρη

2017_4_6 Θεσσαλονίκη.(3α)
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Σκληρό Καρύδι"
Επιμορφωτές:Αντιγόνη Τσαρμποπούλου
Παίρνουν μέρος: Άννα - Μαρία χατζή

2017_4_3 Αθήνα (3α)
Διάρκεια: 2 ώρες
Θματική: εκπαίδευση στο υλικό "Σκληρό Καρύδι"
Εμψυχώτρια: Σόνια Μολογούση.
Παίρνει μέρος: Αλικη Ατσαλάκη

2017_4_3 Ναύπλιο (3α)
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: τεχνικές φόρουμ
Εισηγητής: Χριστίνα Κρίθαρη
Παίρνουν μέρος: Σταύρος Μπούτσικας, Άλκηστις Βασιλάκου, Δριβάκου Ελένη, Χριστίνα Ζώνιου

-------------------------------------------------------------------------------
ΜΑΡΤΙΟΣ 2017

2017_3_31-4_2 Αθήνα (3β)
Θεματική: Σεμινάριο στελεχών - κεντρικό
Χώρος:Θεατρο 104 & 2ο Πειραματικό Λύκειο Αθήνας
Διάρκεια:13 ώρες
Εισηγητές: Νάσια Χολέβα θεατροπαιδαγωγός, σύμβουλος προγράμματος, Τίνα Σταυρινάκη, νομικός, εκπρόσωπος Δικτύου Καταγραφής Περιστατικών Ρατσιστικής Βίας, Νίκος Γκόβας θεατροπαιδαγωγός, γενικός συντονιστής προγράμματος, Ηρώ Ποταμούση κοινωνιολόγος, επιμορφώτρια/εμψυχώτρια προγράμματος, Γιάννα Παπαδοπούλου γενική διαχειρίστρια προγράμματος, Άρης Χατζηστεφάνου δημοσιογράφος, Κατερίνα Καραμάτσιου & Πόπη Διονυσοπούλου Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες
Παίρνουν μέρος 67

2017_3_26 Καλαμάτα (3α)
Διάρκεια 2 ώρες
Θεματική: Απολογισμός για την εκδήλωση «Μονόλογοι από το Αιγαίο» - Σχεδιασμός μελλοντικών δράσεων
Παίρνουν μέρος: Δήμητρα Τζανετάκη, Άλκης Δίμιζα, Ασπασία Τσώνη, Αννα-Χαρα Τενέντε, Γεωργία Τζήλου, Κατερίνα Ζέρβα, Πωλίνα Γιατανάρου, Αιμιλία- Κωνσταντίνα Κρεμμύδα, Αναστασία Αποστολοπούλου, Πέρσα Κοτσονούρη, Νίκος Γκόβας

2017_3_26 Πάτρα (3α)
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: εκπαίδευση σε τεχνικές Φόρουμ
Εισηγητές: Γιώργος Μπεκιάρης, Κατερίνα Στεφάνου
Παίρνουν μέρος: Ελένη Κίτσου, Νίκη Φραγκέλλη, Γιάννης Κουτρουμάνης, Χρήστος Μπουρνάκας

2017_3_26 Θεσσαλονίκη (3α)
Τόπος: 43ο ΔΣ Θεσσαλονίκης
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: Αποτίμηση μαθητικού φεστιβάλ "Μονόλογοι από το Αιγαίο" 19/3/2017
Εισηγήτρια: Τζένη Καραβίτη
Παίρνουν μέρος : Έλενα Βισέρη, Τριανταφυλλιά Δημοπούλου, Έλσα Καρακασίδου, Ιωάννα Μήτσικα, Αφροδίτη Ρίζου, Αλίκη Πεντεδέκα, Βερονίκη Τσουγκράνη

2017_3_25 Πάτρα (3α)
Διάρκεια: 5 ώρες
Θεματική: εκπαίδευση σε τεχνικές Φόρουμ
Εισηγητές: Γιώργος Μπεκιάρης, Κατερίνα Στεφάνου
Παίρνουν μέρος: Ελένη Κίτσου, Νίκη Φραγκέλλη, Γιάννης Κουτρουμάνης, Χρήστος Μπουρνάκας


2017_3_23 Αθήνα (3α)
Διάρκεια 4 ώρες
Θεματική: Ενεγός πολιτειότητα, νεανική κουλτούρα, δικαιώματα.
Παίρνουν μέρος: Andrew Kushnir, Dirk Rodricks, Kathleen Gallagher, Rebecca Starkman, Αθανασία Χολέβα, Βιργινία Κεχαγιά, Γιώλικα Πουλοπούλου, Δέσποινα Μητσιάλη, Ελένη Ζαχοπούλου, Ιωάννα Κυρίτση, Ιωάννα Παπαδοπούλου, Μαίρη Καλδή, Μαριλία Μερσινιάδη, Μαρτίνα Γκόμεζ, Μυρτώ Πίγκου Ρεπούση, Νικολλέτα Δημοπούλου, Νίκος Γκόβας, Σόνια Μολογούση, Τατιάνα Ροδόλφου, Χριστίνα Ζώνιου

2017_3_23 Αθήνα (3α)
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Εγώ-Εσύ-Εμείς-Μαζί"
Εισηγητές: Στουραΐτη Χριστίνα, Μαριλένα Μπεκρή
Παίρνουν μέρος: Ντέμη Τρουφάκου, Δέσποινα-Μαρία Μουσίτσα, Βίκυ Πεντεδέκα, Ιωάννα Ντάση, Ελένη Παύλου, Χίου Γεωργία

2017_3_21 Αθήνα (3α)
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Εγώ-Εσύ-Εμείς-Μαζί"
Εισηγητές: Στουραΐτη Χριστίνα, Μαριλένα Μπεκρή
Παίρνουν μέρος: Ντέμη Τρουφάκου,Δέσποινα-Μαρία Μουσίτσα, Βίκυ Πεντεδέκα, Ιωάννα Ντάση

2017_3_20 Αθήνα (3α)
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Εγώ-Εσύ-Εμείς-Μαζί"
Εισηγητές: Παναγιώτα Τριανταφύλλου, Λαμπρινή Αρβανιτίδου
Παίρνουν μέρος: Ντέμη Τρουφάκου, Δέσποινα-Μαρία Μουσίτσα, Ιωάννα Ντάση, Χίου Γεωργία


2017_3_18 Καλαμπάκα.(3α)
Τόπος: Βιβλιοθήκη
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: εκπαίδευση στο υλικό "Σκληρό Καρύδι"
Εισηγητής: Ελένη Ποζιού
Παίρνει μέρος: Λίνα Μαργώνη.

2017_3_15 Αθήνα (3α)
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Σκληρό Καρύδι"
Επιμορφωτές:Βασίλης Ψυλλάς
Παίρνουν μέρος: Έμιλυ Καλαμάτα

2017_3_13 Ρόδος (3α)
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: εκπαίδευση σε τεχνικές Φόρουμ
Επιμορφωτής: Γιώργος Μπεκιάρης
Παίρνουν μέρος: Σπύρος Στογιάννης, Μαρία Φτάκα

2017_3_12 Ρόδος (3α)
Διάρκεια: 6 ώρες
Θεματική: εκπαίδευση σε τεχνικές Φόρουμ
Επιμορφωτής: Γιώργος Μπεκιάρης
Παίρνουν μέρος: Σπύρος Στογιάννης, Μαρία Φτάκα, Κοσμάς Γκάνιας, Παναγιώτα Μπέλια, Στέλλα Χριστοπούλου, Δημήτης Κούκιας, Μαρία Αγραφιώτη, Φίλιππος Βαΐτσης

2017_3_11 Ρόδος (3α)
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: Αξιοποίηση των δράσεων και του υλικού του Προγράμματος
Επιμορφωτές: Γιώργος Μπεκιάρης, Ηρώ Ποταμούση
Παίρνουν μέρος: Σπύρος Παπασιδέρης, Αρτέμις Τιμασούκ, Μαριάνθη Γαλατεία Νικολούμα. Κώστας Κορρές, Ριχάρδος Παπαδημητρίου

2017_3_10 Αθήνα (3α)
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Εγω-Εσύ-Εμείς-Μαζί"
Επιμορφωτές: Λαμπρινή Αρβανιτίδου, Παναγιώτα Τριανταφύλλου
Παίρνουν μέρος: Γιώργος Στεφανής, Ντέμη Τρουφάκου, Δέσποινα-Μαρία Μουσίτσα, Ιωάννα Ντάση, Βίκυ Πεντεδέκα

2017_3_10 Κιλκίς.
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Σκληρό Καρύδι"
Επιμορφωτές: Αντιγόνη Τσαρμποπούλου
Παίρνουν μέρος: Αφροδίτη Ρίζου

2017_3_9 Αθήνα (3α)
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Σκληρό Καρύδι"
Επιμορφωτές:Βασίλης Ψυλλάς
Παίρνουν μέρος: Έμιλυ Καλαμάτα

2017_3_3-5 Αθήνα (3α)
Διάρκεια: 20 ώρες
Θεματική: τεχνικές θεάτρου και βιωματικής μάθησης
Επιμορφωτές: Σόνια Μολογούση, Τζωρτζίνα Κακουδάκη
Παίρνουν μέρος: Νατάσα Σφενδυλάκη, Κατερίνα Λούβαρη-Φασόη, Γιώλικα Πουλοπούλου

2017_3_3-5 Ξάνθη (3α)
Διάρκεια: 20 ώρες
Θεματική: τεχνικές θεάτρου και βιωματικής μάθησης
Επιμορφωτές: Ιωάννα Μήτσικα, Νάσια Χολέβα
Παίρνουν μέρος: Έλενα Βισέρη, Ειρήνη Ζώη, Αφροδίτη Ρίζου, Ανδριάνα Βάγια

2017_3_6 Κέρκυρα (3α)
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: εκπαίδευση σε τεχνικές Φόρουμ
Επιμορφωτής: Γιώργος Μπεκιάρης
Παίρνουν μέρος: Παίρνουν μέρος: Μαριάννα Μανέτα, Αννέτα Τσελέντη, Δανάη Αθανασία Ριζούδη, Σταύρος Παπουτσής, Ελένη Κόρδα, Στέλα Καναργιέλη, Κωνσταντίνος Μενύχτας , Μαρτίνα Ολχάβα, Φωτεινή Δημουλή, Ιωάννης Λάππας, Αμαραντίδης Αλέξανδρος

2017_3_5 Κέρκυρα (3α)
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: Μονόλογοι από το Αιγαίο- Φεστιβάλ σχολείων.
Παίρνουν μέρος: Γιώργος Μπεκιάρης, Παναγιώτης Παναγιώτου, Αναστασία Πηλού, Μαρία Παπαγιάννη, Παρασκευή Γκανάτσιου, Στέφανος Κυπριώτης, Ευγενία Ζάγουρα, Φωτεινή Δημουλή


2017_3_4 Κέρκυρα (3α)

Διάρκεια: 6 ώρες
Θεματική: εκπαίδευση σε τεχνικές Φόρουμ
Επιμορφωτής: Γιώργος Μπεκιάρης
Παίρνουν μέρος: Μαριάννα Μανέτα, Αννέτα Τσελέντη, Δανάη Αθανασία Ριζούδη, Σταύρος Παπουτσής, Ελένη Κόρδα, Στέλα Καναργιέλη, Κωνσταντίνος Μενύχτας

2017_3_2 Καλαμάτα (3α)
Διάρκεια 2 ώρες
Θεματική: Μονόλογοι από το Αιγαίο- Φεστιβάλ σχολείων.
Παίρνουν μέρος: Δήμητρα Τζανετάκη, Χριστίνα Δίμιζα, Σταυρούλα Γιαννακοπούλου, Ασπασία Τσώνη, Αναστασία Παππά, Αννα-Χαρα Τενέντε, Γεωργία Τζήλου, Κατερίνα Ζέρβα, Αθανασία Γεωργακοπούλου, Αιμιλία- Κωνσταντίνα Κρεμμύδα και Ελένη Δημητρακοπούλου.

2017_3_1 Θεσσαλονίκη (3α)
Τόπος: Καλλιτεχννικό Γυμνάσιο Αμπελοκήπων-Λ.Τ.
Διάρκεια: 7 ώρες
Θεματική: Οργάνωση - υλοποίηση μαθητικού φεστιβάλ "Μονόλογοι από το Αιγαίο" 19/3/2017
Εισηγητής: Τζένη Καραβίτη
Παίρνουν μέρος : Έλενα Βισέρη, Τριανταφυλλιά Δημοπούλου, Έλσα Καρακασίδου, Ιωάννα Μήτσικα



2017_2_28 Ιωάννινα (3α)
Διάρκεια 2 ώρες
Θεματική: Μονόλογοι από το Αιγαίο- Φεστιβάλ σχολείων.
Παίρνουν μέρος: Γούση Δήμητρα, Καμποσιώρη Μαρίνα, Καρβούνη Μαρίνα, Κονετάς Δημήτρης, Κωτσίνας Χριστόδουλος, Λισγαρα Κωνσταντίνα, Πασιάς Χρήστος, Ράπτης Γιώργος, Ρίζου Ελένη, Σκαργιώτης Γεώργιος, Φαρδέλλα Σταματία, Ψυχογιός Αθανάσιος, Μάνθου Χρύσα, Πουλίζιος Χριστόφορος, Ξύδη Αγγελίνα, Χαραλάμπους Χριστίνα, Σέλιος Οδυσσέας, Οικονόμου Σίλεια, Τάλλου Κωνσταντίνα, Φαρμάκη Φερενίκη

2017_2_28 Θεσσαλονίκη (3α)
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Ειρήνη"
Επιμορφώτρια: Αντιγόνη Τσαρμποπούλου
Παίρνουν μέρος: Αφροδίτη Ρίζου

2017_2_24 Καλαμάτα (3α)
Διάρκεια 2 ώρες
Θεματική: Μονόλογοι από το Αιγαίο- Φεστιβάλ σχολείων.
Παίρνουν μέρος: Δήμητρα Τζανετάκη, Χριστίνα Δίμιζα, Σταυρούλα Γιαννακοπούλου, Ασπασία Τσώνη, Αναστασία (Παππά), Αννα-Χαρα Τενέντε, Γεωργία Τζήλου, Κατερίνα Ζέρβα, Δώρα Παπαδοπούλου και Αιμιλία- Κωνσταντίνα Κρεμμύδα.


2017_2_23 Πάτρα (3α)
Διάρκεια: 5 ώρες
Θεματική: εκπαίδευση σε τεχνικές Φόρουμ
Εισηγητές: Γιώργος Μπεκιάρης, Κατερίνα Στεφάνου
Παίρνουν μέρος: Ελένη Κίτσου, Νίκη Φραγκέλλη, Γιάννης Κουτρουμάνης, Χρήστος Μπουρνάκας

2017_2_22 Πάτρα (3α)
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: εκπαίδευση σε τεχνικές Φόρουμ
Εισηγητές: Γιώργος Μπεκιάρης, Κατερίνα Στεφάνου
Παίρνουν μέρος: Ελένη Κίτσου, Νίκη Φραγκέλλη, Γιάννης Κουτρουμάνης, Χρήστος Μπουρνάκας

2017_2_20 Πάτρα (3α)
Διάρκεια: 5 ώρες
Θεματική: εκπαίδευση σε τεχνικές Φόρουμ
Εισηγητές: Γιώργος Μπεκιάρης, Κατερίνα Στεφάνου
Παίρνουν μέρος: Ελένη Κίτσου, Νίκη Φραγκέλλη, Γιάννης Κουτρουμάνης, Χρήστος Μπουρνάκας

2017_2_19 Λέσβος (3α)
Διάρκεια: 7 ώρες
Θεματική: τεχνικές φόρουμ
Εισηγητής: Χριστίνα Κρίθαρη
Παίρνουν μερος: Ορφανίδου Όλγα, Τσολάκη Ευαγγελία, Ασπιώτη Ιωάννα, Μοντεσάντου Δάφνη, Βαρέλλα Κατερίνα, Παπαδίνα Γεωργία, Νάκκα Μαρία, Χατζηλίας Χρήστος, Πολίτης Κωνσταντίνος, Διόλαντζη Μαριλίζ, Τσεσμελή Αντιγόνη

2017_2_17-19 Σέρρες (3α)
Διάρκεια: 20 ώρες
Θεματική: τεχνικές θεάτρου και βιωματικής μάθησης
Επιμορφωτές: Τζένη Καραβίτη, Ιωάννα Μήτσικα
Παίρνουν μέρος: Έλενα Βισέρη, Έλσα Καρακασίδου, Αφροδίτη Ρίζου

2017_2_18 Λέσβος (3α)
Διάρκεια: 8 ώρες
Θεματική: τεχνικές φόρουμ
Εισηγητής: Χριστίνα Κρίθαρη
Παίρνουν μερος: Ελευθερία Πετράκη, Χρήστος Καρυστινός

2017_2_9 Τερψιθέα Λάρισας (3α)
Τόπος: Δημοτικό Σχολείο Τερψιθέας Λάρισας
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Περάσματα"
Επιμορφωτής: Χριστίνα Κρίθαρη
Παίρνει μέρος: Εύα Τσαρμακλιώτη


2017_2_7 Καλαμάτα (3α)
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: Οργάνωση της Παρουσίασης του βιβλίου "Μονόλογοι από το Αιγαίο" -
Παίρνουν μέρος: Κοτσονούρη Πέρσα, Τενέντε Χαρά, Αποστολοπούλου Αναστασία, Τεριζακη Γαρυφαλιά, Γιαννακοπούλου Σταυρούλα, Κρεμμύδα Αιμιλία, Τσώνη Ασπασία, Πωλινά Γαιτανάρου, Παππά Αναστασία, Τζενετάκη Δήμητρα, Δίμιζα Χριστίνα και Τζήλου Γεωργία

2017_2_3-5 Αθήνα (3α)

Τόπος: 1ο Γυμνάσιο Ν Ψυχικού
Διάρκεια: 20 ώρες
Θεματική: τεχνικές εκπαιδευτικού δράματος, εκπάιδευσης ενηλίκων και αξιοποίηση εκπαιδευτικού υλικού προγράμματος
Επιμορφωτές: Σόνια Μολογούση, Ηρώ Ποταμούση
Παίρνουν μέρος: Νικολέττα Δημοπούλου, Ιωάννα Κυρίτση, Μαριλία Μερσινιάδη, Δέποινα Μιτσιάλη, Δαμιανός Βογανάτσης

2017_2_1 Τρίκαλα (3α)

Χώρος: 30ο Δημοτικό Τρικάλων.
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Σκληρό Καρύδι"
Επιμορφωτής: Ελένη Ποζιού
Παίρνει μέρος: Ελευθερία Σικινιώτη




2017_1_31 Τρίκαλα (3α)
Χώρος: 30ο Δημοτικό Τρικάλων
Διάρκεια: 2 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Ειρήνη"
Επιμορφωτής: Ελένη Ποζιού
Παίρνει μέρος: Ελευθερία Σικινιώτη.

2017_1_28 Θεσσαλονίκη (3α)
Τόπος: 1ο ΓΕΛ Συκεών
Διάρκεια: 6 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού “Μονόλογοι”
Επιμορφωτές: Βέρα Λάρδη, Γιώργος Μπεκιάρης, Σόνια Μολογούση, Ηρώ Ποταμούση
Πήραν μέρος: ΈλεναΒισέρη, Έλσα Καρακασίδου, Αντονέλλα Χήρα

2017_1_28 Θεσσαλονίκη (3α)
Τόπος: 1ο ΓΕΛ Συκεών
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού “Ειρήνη”
Επιμορφωτές: Ειρήνη Μαρνά
Πήραν μέρος: ΕιρήνηΖώη, Αφροδίτη Ρίζου, Αντιγόνη Τσαρμποπούλου

2017_1_28 Θεσσαλονίκη (3α)
Τόπος: 1ο ΓΕΛ Συκεών
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού “Ο ελέφαντας και το μυρμήγκι”
Επιμορφωτές: Χριστίνα Ζουρίδου, Ρίτα Πουταχίδου
Πήραν μέρος: ΕιρήνηΖώη, Αφροδίτη Ρίζου, Αντιγόνη Τσαρμποπούλου

2017_1_28 Καλαμάτα (3α)

Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: Οργάνωση της Παρουσίασης του βιβλίου "Μονόλογοι από το Αιγαίο" - Αξιοποίηση των δράσεων του Προγράμματος στα σχολεία
Παίρνουν μέρος: Νίκος Γκόβας, Σόλαρης Γιάννης, Τεριζάκη Γαρυφαλλιά, Τενέντε Άννα -Χαρά, Τσώνη Ασπασία, Ζέρβα Κατερίνα, Αποστολοπούλου Αναστασία, Κρεμμύδα Αιμιλία, Γιαννακοπούλου Σταυρούλα, Παπαδοπούλου Δώρα, Κοτσονούρη Πέρσα, Αράπη Παναγιώτα, Τζανετάκη Δήμητρα



2017_1_25 Θεσσαλονίκη (3α)
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού "Σκληρό Καρύδι"
Επιμορφωτές: Αντιγόνη Τσαρμποπούλου, Τζένη Καραβίτη
Παίρνουν μέρος:
Ελένη Παπαγεωργίου, Αφροδίτη Ρίζου

2017_1_24 Τρίκαλα  (3α)
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: "Ειρήνη"
Επιμορφωτές: Αντονέλλα Χήρα, Κρίθαρη Χριστίνα
Παίρνουν μέρος: Αρκουμάνης Αρτέμης, Πόζιου Ελένη

2017_1_20-22 Λάρισα (3α)

Διάρκεια: 20 ώρες
Θεματική: τεχνικές θεάτρου και βιωματικής μάθησης
Επιμορφωτές: Χριστίνα Κρίθαρη, Αντονέλλα Χήρα
Παίρνει μέρος: Ελευθερία Σικινιώτη

2017_1_21 Ιωάννινα (3α)

Διάρκεια: 3 ώρες
θεματική: Επιμορφωτική-οργανωτική συνάντηση τοπικών στελεχών
Επιμορφωτής: Γιώργος Μπεκιάρης, Παναγιώτης Βασιλόπουλος
Παίρνουν μέρος: Γιώργος Γώγος. Χρύσα Μάνθου, Γιώργος Ράπτης, Χριστόδουλος Κωτσινάς, Ηλίας Μαλισιόβας, Βιβή Παπαδοπούλου, Κωνσταντίνα Λισγάρα, Ασπασία Ίσαρη, Αθανάσιος Ψυχογιός, Γεωργία Μπίσια, Δημήτρης Κονετάς, Βίκυ Βάββα


2017_1_21 Ιωαννινα (3α)
Διάρκεια: 4 ώρες
Θεματική: αξιοποίηση υλικού “Μονόλογοι”
Εισηγητης: Γιώργος Μπεκιάρης
Παίρνει μέρος: Χριστόδουλος Κωτσίνας

2017_1_19 Καλαμάτα (3α)
Χωρος: 7ο Γυμνάσιο Καλαμάτας
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: Οργάνωση της Παρουσίασης του βιβλίου "Μονόλογοι από το Αιγαίο" - Αξιοποίηση των δράσεων του Προγράμματος στα σχολεία
Παίρνουν μέρος 15: Δημήτρης Σαρρής, Γιάννης Σόλαρης, Ασπασία Τσώνη, Αναστασία Αποστολοπούλου, Δήμητρα Τζανετάκη, Χριστίνα Δίμιζα, Γεωργία Τζήλου, Αιμιλία Κρεμμύδα, Πολυτίμη Γαϊτανάρου, Κουσαρίδα Παρασκεύη, Λέκκα Ανδρονίκη, Τενέντε Άννα Χαρά, Αναστασία Παππά, Αικατερίνη Ζερβά, Ελένη Δημητρακοπούλου

2017_1_16 Αθήνα (3α)
Χώρος: 92ο ΔΣ Αθήνας
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: "Φόρουμ" - αξιοποίηση υλικού
Εισηγητής: Χριστίνα Κρίθαρη
Παίρνουν μέρος: Νίκος Γκόβας, Νάσια Χολέβα, Παντελής Ζαφειρίου, Βασιλένα Μητσιάδη, Ελευθερία Σικινιώτη, Χρήστος Καρυστινός, Μαριλία Μερσινιάδη, Νικολέττα Δημοπούλου

2017_1_15 Αθήνα (3α)
Χώρος: Quilombo
Διάρκεια: 6 ώρες
Θεματική: "Φόρουμ" - αξιοποίηση υλικού
Εισηγητής: Χριστίνα Κρίθαρη
Παίρνουν μέρος: Νικολέττα Δημοπούλου, Παντελής Ζαφειρίου, Σέργιος Κομπόγιωργας, Νταϊάνα Κοσσενάκη, Μαριλία Μερσινιάδη, Δέσποινα Μιτσιάλη, Ελευθερία Πετράκη, Χρήστος Καρυστινός, Χριστίνα Κρίθαρη, Βασιλένα Μητσιάδη, Ελευθερία Σικινιώτη, Χριστίνα Ζώνιου, Γιάννα Παπαδοπούλου, Ηρώ Ποταμούση, Σόνια Μολογούση, Νίκος Γκόβας, Ελένη Κάργατζη, Πένυ Σίτου, Νάσια Χολέβα, Μελίνα Πλαστή




2017_1_14 Αθήνα (3β)
Θεματική: Συντονιστική -Οργανωτική Συνάντηση - κεντρική
Χώρος: Ευμολπιδών 41, Αθήνα
Διάρκεια: 4 ώρες
Εισηγητής: Νίκος Γκόβας
Παίρνουν μέρος:Νίκος Γκόβας, Γιάννα Παπαδοπούλου, Μαρτίνα Γκομέζ, Τζένη Καραβίτη, Χριστίνα Κρίθαρη, Γιώργος Μπεκιάρης, Σόνια Μολογούση, Νάσια Χολέβα, Χριστίνα Ζώνιου


2017_1_8 Θεσσαλονίκη (3α)
Τόπος: Πολυχώρος "Ενώ", Ερμού 11, Θεσσαλονίκη
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: δραματοποίηση και παρουσίαση "Μονολόγων"
Εισηγητής: Τζένη Καραβίτη, Έλενα Βισέρη, Έλσα Καρακασίδου
Παίρνουν μέρος 5: Γεωργία Τέντα (Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης), Βάϊα Σπυρέλη (Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης), Τριανταφυλλιά Δημοπούλου (Καλλιτεχνικό Σχολείο Αμπελοκήπων - Λ.Τ.), Αλίκη Πεντεδέκα (2ο ΓΕΛ Ελευθερίου-Κορδελιού), Σοφία Αναστασιάδου (Διαπολιτισμικό Γυμνάσιο Ευόσμου)

2017_1_5 Καλαμάτα (3α)
Διάρκεια: 3 ώρες
Θεματική: Οργάνωση της Παρουσίασης του βιβλίου "Μονόλογοι από το Αιγαίο"
Παίρνουν μέρος 9: Ασπασία Τσώνη, Αναστασία Αποστολοπούλου, Δήμητρα Τζανετάκη, Χριστίνα Δίμιζα,Γεωργία Τζήλου, Αιμιλία Κρεμμύδα, Πολυτίμη Γαιτανάρου, Αθανασία Γεωργακοπούλου, Αναστασία Παππά

2017_1_4 Καλαμάτα (3α)
Διάρκεια: 3ώρες
Θεματική: Επιμορφωτική-Οργανωτική Συνάντηση - τοπική
Εισηγητής: Γιώργος Μπεκιάρης
Παίρνουν μέρος 11: Αποστολοπούλου Αναστασία, Γαϊτανάρου Πολυτίμη, Γεωργακοπούλου Αθανασία, Γιαννακοπούλου Σταυρούλα, Δίμιτζα Χριστίνα, Κρεμμύδα Αιμιλία-Κωνσταντίνα, Παππά Αναστασία, Τζανετάκη Δήμητρα, Τζήλου Γεωργία, Τσώνη Ασπασία, Ζέρβα Κατερίνα

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------